www.efitours.co.il 18/4/2014
דף ראשי
מסעדות כשרות
קייטרינג תמרין
שיווק תיירותי ויח"צ
null

null

null

null

null

null
12/04/2009 | סיורים בצפת/קברות צדיקים בגליל העליון והתחתון
סיור איכות בצפת המשלב מיסטיקה ואמנות יהודית,היסטוריה ועתיקותיה של העיר הקדושה והתמקדות בתור הזהב של יהדות ספרד ,חוכמת האר"י ועוד. אפי נחמיאס בעל ותק של 21 שנות הדרכה ומתמחה בהיסטוריה ומסורת ישראל. צפת הינה פנינה אמיתית למטיילים היודעים להעריך. מדריך טיולים בצפת/ראש פינה והגליל העליון0522686908

אפי נחמיאס סיורים בצפת-הדרכה איכותית ומתאמת לאופי הקבוצה:מסלול קל, מתאים לכל המשפחה. כדאי להקפיץ רכב לסוף המסלול, אף שהדבר איננו הכרחי. עונה מומלצת: כל השנה. כדי להגיע לעיר המקובלים ניסע כביש 89 ממערב (מנהריה וצומת מירון) או ממזרח (צומת ראש פינה). נגיע אל התחנה המרכזית של אגד בצפת וממנה נפנה מערבה ברחוב ירושלים. נפנה שמאלה ברחוב חטיבת יפת"ח, ונמשיך בטיפוס עד שנגיע לחניה לצד גן ציבורי גדול הנקרא גן המצודה. כאן מתחיל טיולנו הרגלי. נעפיל לראש הגבעה כאן נמצאים שרידי המבצר הצלבני שעמד במקום. המבצר, אשר נפל מספר פעמים בידי המוסלמים, נכבש סופית ב1266- על ידי ביברס שליט הממלוכים. על אף שהיה המבצר הצלבני הגדול ביותר שנבנה בארץ, לא נותר ממנו הרבה.. במקום תצפית היקפית ואנדרטה לזכר הנופלים במלחמת השחרור. נמשיך מערבה במורד הגבעה במדרגות הנקראות מעלות משה עד לרחוב ירושלים. מעבר לכביש נבחין בתותח הדוידקה, נפנה שמאלה ולפני תחילת המדרחוב נרד במעלות עולי הגרדום עד רחוב בית יוסף (פניה שלישית ימינה). נמשיך ברחוב עד פניה שמאלה לרחוב אלשיך. ובסופו נפנה ימינה לרחוב יצחק אבוהב, אל בית הכנסת של אבוהב. מקום נמצא ספר התורה הקדוש ביותר בצפת. מספרים שהקיר הדרומי, שבו קבוע ארון הקודש, לא נפגע ברעש האדמה של שנת 1837 הודות לספר. נמשיך ברחוב יצחק אבוהב עד סופו. נעפיל בכמה מדרגות אל רחוב שלמה אלקבץ, נפנה שמאלה עד סימטה מימין המכונה גורי האר"י, שבה נמצא בית הכנסת האשכנזי של האר"י ובית מדרש הקרוי על שמו. בימיו של האר"י היה מקום זה מחוץ לעיר. מסופר שכאן נהג האר"י לקבל את פני שבת המלכה. נוהג עריכת קבלת שבת המוכר לנו כיום התגבש בצפת מזמנו של האר"י ואילך. בית הכנסת נהרס ברעש האדמה של 1837, שהחריב את כל העיר, ונבנה מחדש ב1852-. בצפת ישנם עשרות אתרים נוספים הראויים לביקור ובהם קרית האמנים, בית הקברות העתיק ובו קברו של האר"י, בית המאירי המספר את תולדותיה של העיר, ומוזיאונים נוספים. אפשר גם פשוט לשוטט בסמטאות הציוריות. הבאת הרכב לנקודת הסיום: כדי לחסוך את העלייה אל מרומי המצודה לצורך חזרה אל הרכבים, יש לנסוע ברחוב חטיבת יפת"ח אל רחוב ירושלים, דרכו הגענו, חזרה אל התחנה המרכזית. במקום לפנות שמאלה לעבר הכביש הראשי, נמשיך ישר ברחוב ירושלים ונתחבר לרחוב ארלוזורוב וניסע בו עד סופו המעקל שמאלה. מימיננו נראה את מגרשי החניה (הנמצאים לצד מעלות עולי הגרדום, מעברו השני של רחוב בית יוסף).


--------------------------------------------------------------------------------

מסלול 2:
בית הכנסת אבוהב
בית הכנסת אבוהב קרוי על שם ר' יצחק אבוהב שחי ומת בספרד בראשית המאה ה-.14 גולי ספרד שהתיישבו בצפת בראשית המאה ה- 16 הצילו, בין יתר שרידי הקודש, את ספר התורה המקודש מכל ששרד ברשותם: ספרו של ר' יצחק אבוהב, שנכתב על פי המסורת, במו ידיו, בקדושה ובטהרה יתרה. בני דורו העידו כי לפני כתיבת כל תיבת "הויה" נהג ר' יצחק לטבול כ"ו טבילות, כצירוף האותיות של השם המפורש. הכתיבה ארכה שלוש שנים והספר מקודש והובא לצפת לבית הכנסת אבוהב. בספר קוראים ב"כש"ר", ראשי תיבות של שלוש המועדים בהם קוראים בו: כיפור, שביעית, ראש השנה. בצפת רווחה משך שנים גם אגדה מופלאה על קורותיו של בית הכנסת ותהפוכותיו: לאחר שגולי ספרד קבעו משכנם בצפת, נגלה ר' יצחק אבוהב בחלום לר' סולימן אוחנה, מגורי האר"י, מגדולי המקובלים בשעתו, שבקיאותו היתה גדולב בעיקר ב"קבלה מעשית", כמחולל נסים ונפלאות. אמר ר' אבוהב לר' אוחנה בחלומו: "רבות יגעתי ועמלתי בהקמת בית הכנסת שלי בעירי טולידו. הקמתיו הרחק מכנסיות ומנזרים, פן חלילה יטמאו קדושתו. הנה עתה הולכים ומתרבים אלה סביב היכלי, פעמוניהם ותפילתם מחללים שם שמיים. לכן הנה קבלתי רשות בעולם העליון לבוא אליך ולבקשך שתייחד אתה וחבריך המקובלים כל צרופי השמות הקדושים הנסתרים והייחודים הטמירים כדי להעביר היכלי מארץ הטומאה לעיר הקודש צפת. ואף אני ועמיתי בגנזי עליון נהיה בעזרכם". התכנסו מקובלי צפת, בראשם ר' סולימן אוחנה, בחצות לילה, לטכס עצה. הסתגרו משך שלושה ימים ולילות בבית מדרשם, שבו וטבלו במקווה הטהרה, גזרו תענית וצום על עצמם, עד שנתגלתה להם השכינה, קראו שמות קדושים ופסוקים טמירים - והנה ארע הנס המופלא. פתע התחוללה סערה נוראה בטולידו, עקרה בזעפה את בית מדרשו של ר' יצחק אבוהב מיסודותיו והציבה אותו, כמות שהוא, בחלקת שדה פנויה בעיר הקודש צפת. ברעש האדמה בצפת בשנת תקי"ט (1759) נהרסו מרבית בתי צפת. כאשר החלו הניצולים לשוטט בין ההריסות נגלה לעיניהם קיר אחד שלם. היה זה הכותל הדרומי של בית כנסת אבוהב, בו ניצב ארון הקודש. פתחו את הארון ומצאו את ספר התורה הקדוש של ר' יצחק אבוהב.

אגדה נוספת: כאשר היו פרעות שוד וביזה בצפת העבירו את ספר התורה לישוב עין-זיתים להגן עליו מפני השודדים. למחרת בבוקר לא מצאוהו וחשבו שנגנב. כשבדקו מצאו את הספר שחזר לבית הכנסת אבוהב לתוך ארון הקודש.


--------------------------------------------------------------------------------

בית הכנסת האר"י האשכנזי
"חקל תפוחין קדישין" - כך נקרא בית הכנסת האר"י האשכנזי, השוכן ברובע האשכנזי לשעבר, כלומר, בתרגום מארמית "שדה תפוחים קדושים". שהרי חז"ל המשילו את ישראל לתפוח, בדרשם, על דרך המשל, את הכתוב ב"שיר השירים" כ"תפוח בעצי יער": "מה תפוח זה בשעה שמוציא ניצו ועד שגומר פירותיו מונים חמישים יום, כך משעה שיצאו ישראל ממצרים ועד שקיבלו את התורה - חלפו חמישים יום...".
גם האגדה מדמה את התפוח להר סיני ולתורה שניתנה עליו. על הכתוב ב"שיר השירים" "תחת התפוח עוררתיך", אומר המדרש "זה סיני, מה תפוח עושה פירות בחודש סיוון, כך התורה ניתנה בסיוון".

בספר ה"זוהר" מוגדר גן-עדן בתואר "חקל תפוחין קדישין" - ואילו בנעימת "בר יוחאי", מפזמים: "ולשדה תפוחים, עלית ללקוט בו מרקחים, יסוד תורה
כציצין ופרחים...". אכן, אמרו המקובלים, מה ששמעו מפי רבם האר"י הקדוש: "מדי ערב שבת חזקה עלינו כולנו שנצא לשוח בשדה, לקבל פני שבת מלכתא בסוד חקל תפוחין קדישין...". תואר שהפך במרוצת הימים בחזקת ה"מוטו" של הקבלה. מכאן גם שמו של בית-הכנסת. האר"י ותלמידיו-גוריו היו יוצאים, מדי יום שישי, לקבל פני שבת בחיק הטבע.
מספרת האגדה: "מתוך שהיו משוררים ומזמרים, אמר האר"י לתלמידיו: "חברים, רצונכם שנלך לירושלים קודם השבת ונעשה שבת בירושלים?" השיבו קצת מן התלמידים: "אנו שומעים בכך!" וקצת השיבו ואמרו: "נלך מקודם לבתינו ונודיע לנשינו..." כיוון שאמרו "נלך מקודם לבתינו" נתחרד הרב חרדה
גדולה היכה כף אל כף ואמר: "אוי לנו שלא הייתה בנו זכות להגאל! שאלמלא הייתם כולכם משיבים לי הפה אחד שאתם רוצים לליך בשמחה גדולה, תיכך היו נגאלים כל ישראל... שעתה היתה השעה עומדת להיגאל. מתוך שמאנתם בדבר, חזרה הגלות לאיתנה..." הנה כי כן, במקום קדוש זה שבחיק הטבע, היכן שנהג האר"י לצאת עם גוריו לקבל פני שבת מלכתא, ב"שדה תפוחים קדושים", הוקם לאחר פטירתו בית כנסת המסמל בשמו את ייחודו של המקום וקדושתו: "חקל תפוחין קדישין".


--------------------------------------------------------------------------------

מסלול 3
מכביש עכו-ראש פינה ניכנס לצפת. כבר ממרחק נזהה את גבעת המצודה עטורת האורנים אליה מועדות פנינו.
בצומת הראשון (בסמוך ל"אגד") נפנה ימינה ברחוב ירושלים. בפניה הראשונה נפנה שמאלה במעלה רח' הפלמ"ח, וממנה נעלה בפניה הראשונה ימינה (פתאומית שלט למלון "רון") ברח' חטיבת יפתח עד למקום חניה מול פתח "גן המצודה" (1). את המכונית נשאיר במקום. כדאי לצפות מכאן מערבה. למרגלותיו גגות העיר העתיקה הבנויה על גבי המדרון היורד לעבר נחל עמוד, ומעבר לו מתרומם גוש הרי מירון. מצפון להר מירון, הניכר באנטנות שבראשו, אזור גבול הצפון. בדרום-מערב, מבעד פתח נחל עמוד, נראות גבעות הגליל התחתון.
מהחניה והתצפית נעלה דרך גן האורנים לפסגת הגבעה (2). במקום מצבה לזכר לוחמי תש"ח ותצפית מרהיבה דרומה לעבר הכנרת. גבעה זו נבחרה על ידי הצלבנים בשל חוסנה, בידודה הטופוגרפי וקרבתה לגבול עם המוסלמים, לשמש כאתר בנייתו של גדול מבצריהם בארץ ישראל. המבצר נכבש בעורמה ביוני 1266 על-ידי הסולטן הממלוכי ביברס שעמד בראש צבאות המוסלמים, ובכך החלה ההתמוטטות של ממלכת הצלבנים.
ביברס, שהרס את ערי החוף, בחר בצפת לשמש כתחליף לעכו, עיר הבירה של צפון ארץ ישראל. מפסגת הגבעה נרד חזרה לנקודה מס' 1 ונלך בכביש צפונה (ימינה). כעבור כ-100 מ' נבחין מימין בשריד מגדל מהמבצר (3), שרובו פורק לצורך בניית בתי העיר או חרב ברעידות האדמה שפקדו את צפת מדי 150 שנה. נתקדם עוד כמה עשרות מטרים ואז נזהה משמאל בניין יפה, הוא מוזיאון התנ"ך הישראלי (4). נעקוף את הבניין (אפשר גם להיכנס לביקור) ונרד במדרגות צפונה לעבר רחוב ירושלים. זהו רחוב טבעתי המקיף את גבעת המצודה ומשמש כמרכז מסחרי לעיר צפת.
מרחוב ירושלים 24 מתפצל רחוב בר-יוחאי. כעבור 30 מ' נרד ימינה במדרגות היורדות ברח' בק ומובילות למאפיית פרידמן (5). כאן המקום להתענג על
עוגה חמה ישר מהתנור.
נחזור לרח' בר-יוחאי ונמשיך לאורכו. הרחוב מרוצף אבן ולצידיו פנסים. זהו החלק האשכנזי של הרובע היהודי. הרחובות רחבים והצבעים הבהירים שולטים בכל. בין בר-יוחאי מס. 47 למס. 49 יורדות מדרגות ימינה ברווח צר בין הבתים - זו סמטת יוכבד (6). רח' בר-יוחאי יוביל אותנו לכיכר המגינים (7), היא הכיכר המרכזית של הרובע היהודי. כאן נפנה ימינה, דרך שער אל גן מדורג, הוא "חקל תפוחין קדישין" (8). לכאן היה נוהג האר"י הקדוש לצאת עם תלמידיו ולקבל את השבת. זוהי כבר צפת של המאה ה- 16. צירוף מקרים היסטורי הביא ל"תור הזהב" של צפת במאה ה-:16 האירוע האחד
הוא גירוש ספרד, שהביא רבבות מיהודי ספרד למרחבי האימפריה העות'מאנית.
השני הוא כיבוש הארץ, כעבור שנים אחדות, בידי הטורקים. הם שיזמו את עלייתם של מגורשי ספרד לצפת, שהייתה מאז ימי הממלוכים בירת צפון הארץ.
כך אנו מוצאים בצפת המשך טבעי לתרבות ספרד ונסיקה לעבר שיאים חדשים. אחד הבולטים במקובלי צפת היה האר"י הקדוש שפעל בה רק שלוש שנים ומת בגיל .32 אף על פי כן זכתה תורתו (שנכתבה בידי תלמידיו), להשפיע רבות על יהודי צפת והעולם היהודי כולו. משנתו שימשה בסיס לתורות משיחיות שפשטו זמן רב אחרי מותו.
נרד במדרגות הגן בין בית-המדרש לבין בית-הכנסת האשכנזי על שם האר"י אליו ניכנס (9). זהו בית-כנסת אשכנזי טיפוסי: צבעיו בהירים, מעט קישוטים, והבולט בהם הוא חזית ארון הקודש המגולף בקיר הדרומי. הישיבה היא בשורות נוכח ארון הקודש שלצידיו ציור של קבר רחל והכותל המערבי, מוטיבים החוזרים ברבים מבתי-הכנסת של צפת. הדרך מבית-כנסת האר"י לבית-כנסת אבוהב מסובכת וכדאי להיעזר במפה. נרד במדרגות לרחוב הניצב ונפנה שמאלה.
במדרגות הראשונות נרד ימינה ומיד נפנה שמאלה, מתחת לקמרון, לחצר מתפתלת שבמוצאה סמטה ישרה מסוידת לבן. החלונות והדלתות הפונות לסמטה זו צבועים כחול. זהו לבו של החלק הספרדי. הדלת השניה (מעליה שלט) תוביל אותנו לבית כנסת אבוהב (10). ר' יצחק אבוהב היה סופר סת"ם ידוע בספרד של המאה ה-.14 אחד מספריו הובא ע"י גולי ספרד לצפת ולכבודו נבנה בית-כנסת "לפי הקבלה", כשלכל דבר יש משמעות. שלושה ארונות קודש לכבוד שלושת האבות, שנים-עשר חלונות לכבוד שנים-עשר השבטים וכד'. בית-כנסת אבוהב הוא בית-כנסת ספרדי טיפוסי: כתליו צבועים כחול, שפע קישוטים. הישיבה לאורך הקירות כשאין איש מפנה גבו לחברו, ובמרכז במה ועליה מתקן להעמדת ספר התורה.
מבית-כנסת אבוהב נמשיך בסמטה הלבנה, נעבור מתחת לקמרון, ומיד נעלה שמאלה במדרגות לעבר רח' קארו. חנויות המזכרות ברח' קארו מרמזות על "נתיב תיירות" לעבר בית-הכנסת הנושא את שמו. הרב יוסף קארו הוא בעל "שולחן ערוך", אחד מאבני היסוד של ההלכה עד עצם היום הזה.
ברחוב קארו נפנה ימינה, וכעבור כ-130 מ' נפגוש בגרם מדרגות רחב ניצב לנו (11). זהו גרם המדרגות שחוצה את צפת העתיקה לכל רוחבה ומפריד בין הרובע היהודי, ממנו אנו יוצאים, לרובע המוסלמי שהוא כיום רובע האמנים. המדרגות נסללו בידי הבריטים בעקבות מאורעות 1929 בהם נהרגו 18 מיהודי צפת. נרד במדרגות עד תחתיתם, ואז נפנה ימינה בכביש. כעבור כ - 150 מטר נזהה מימינינו (מעל לכביש) בניין מרשים, זהו בית המאירי (12). בית המאירי, אחד העתיקים שבבנייני צפת, שופץ ומשמש כמוזיאון לחיי הישוב היהודי בצפת. הביקור באגפי המוזיאון מהווה סיום הולם לטיול בצפת העתיקה.

למבקש להרחיב פתוחות מכאן שתי אפשרויות:
1) לבקר בבית הכנסת "הארי" הספרדי, הסמוך לבית המאירי, ומשם לרדת לבית הקברות העתיק של צפת.
2) לעלות מעט במדרגות ולטייל ברובע האמנים לפי העניין והזמן.

בסופו של הטיול נעלה בגרם המדרגות לעבר רחוב ירושלים, נפנה שמאלה ונגיע אנדרטה של הדוידקה (13) שהפכה לסמל שחרורה של צפת במלחמת השחרור (אפריל-מאי 1948).
מהדוידקה נחצה את רחוב ירושלים ונעלה משמאל לבניין המשטרה (כיום מס הכנסה), במדרגות שהופכות לשביל מתפתל העולה לגן המצודה, שם השארנו את הרכב.

אפי נחמיאס הדרכות 0522686908 098941055

ביריה
רקע היסטורי:
ביריה הייתה כפר קדום שנודע במשנה ובתלמוד בזכות חכמיו: אבא ביראה, ר' אליעזר איש ביריא ועוד. בתקופת האמוראים ירשה ביריה את מקומה של צפת. היישוב נעזב ונתחדש חליפות במרוצת הדורות. במאה ה- 16 ישב בה ר' יוסף קארו, שם השלים את חלקו הראשון של ספרו "שולחן ערוך".
הנדיב הידוע הברון רוטשילד, רכש ב- 1908 כ- 4,000 דונם מאדמותיה, בהן החזיקו איכרי ראש פינה. בשנת 1922 נערך ניסיון התיישבות במקום על ידי
קבוצת פועלים, אך ללא הצלחה. סיפור ההתיישבות בביריה, שבזכותו הפכה לסמל של עקשנות ודבקות בהגשמת מפעל יישובה מחדש של ארץ-ישראל, החל ב-.8.1.1945 במועד זה הוקמה ביריה כאחת מנקודות היישוב של חומה ומגדל. אישור להקמתה ניתן על ידי שלטונות המנדט הבריטי בעקבות תוכנית החלוקה של ועדת פיל. במקום התיישבה פלוגה דתית של הפלמ"ח, וביריה הייתה לנקודת התצפית הגבוהה ביותר באזור. היא הגנה על מבואותיה הצפוניים של צפת ושימשה חוליה מקשרת אל יישובי הצפון.
ב-27 לפברואר 1946 במהלך מאבקו של היישוב נגד שלטונות המנדט הבריטיים, נערך בביריה חיפוש אחר נשק בלתי לגאלי. כשנתגלה נשק כזה נעצרו כל 24 חברי ביריה, ולאחר שעונו בחקירתם משום שסירבו לתת טביעות אצבעות, הועברו למשפט בירושלים. השלטונות הבריטיים סירבו להתיר עליית קבוצה חדשה להתיישבות במקום. ב- י"א באדר (14.3.1946), ביום העלייה המסורתי של תנועות הנוער לתל חי, הפנתה מפקדת ההגנה את 3,000 הצעירים, שאמורים היו להגיע אל מצבת הארי השואג, אל ביריה. הם נשאו עמם ציוד, מזון ושתילי עצים להקמת הנקודה מחדש. תושבי הגליל סייעו במבצע ויהודי צפת הדתיים אף אפו לחם בשבת, כדי לספק את צורכי המתיישבים החדשים. הקמת הנקודה החלה בשעות הבוקר וכ- 200 איש מבין העולים אליה נותרו להמשך עבודות ההקמה. הבריטים העלו למקום כוח צבאי בן 3,000 חיילים ובסיוע טנקים ומשוריינים החלו לפנות את המתיישבים בכוח. החברים שכבו על הארץ משולבי ידיים ונגררו אחד אחד תוך ספיגת מכות. אלה שנגררו נאחזו בקרקע מחדש, וחוזר חלילה. לאחר פינוי המתיישבים הרסו הטנקים והמשוריינים את ביריה (ב'). כשנודע הדבר למפקדת ההגנה דאגה זו לעלות ולהיאחז בביריה מחדש, חרף עייפות האנשים. בעוד הבריטים עוסקים בהרס המבנים, עלו 300 הראשונים בהסתר, וכשהסתלקו אחרוני הבריטים הוחל בהקמת היישוב מחדש. 600 איש היו במקום, אך כדי להרתיע נסיון פינוי נוסף הופצו שמועות, כי מספר המתיישבים מגיע ל- 1,200 הבריטים נאלצו לוותר, וביריה (ג') היתה ליישוב של תנועת בני-עקיבא.
לאחר מלחמת העצמאות ירדה חשיבותה הבטחונית של המצודה, וכיוון שמדרונות ההר אינם נוחים לחקלאות עברו מרבית החברים לעין צורים ויתרם למשואות יצחק.

האתר
מצודת ביריה נבנתה יחד עם מצודות רמות נפתלי וחוקוק ב-.1945 לפני כן, ב-,1943 הוקמו המצודות גבולות, רביבים ובית אשל. כולן נבנו במתכונת אחת של מבצר-מצודה.
כיום עומדת המצודה על תילה ובה תערוכה קבועה של תצלומים ומסמכים:

חדר ראשון - מוקדש לביריה העתיקה מתקופות המשנה והתלמוד, ימי הביניים ותקופת ר' יוסף קארו;
חדר שני - הפלמ"ח הדתי במצודת ביריה;
חדר שלישי - הרקע הכללי והגורמים הישירים למאסרם של חברי ביריה ולעלייה ההמונית לביריה;
חדר רביעי - סיפורם של אסירי ביריה;
חדרים חמישי ושישי - העלייה ההמונית לביריה;
חדר שביעי - גרעיני ההתיישבות של בני-עקיבא;
חדר שמיני - מוקדש לי"ג חברי ביריה שנפלו במלחמת העצמאות;
החדר התשיעי - שימש בזמנו כחדר אוכל ומוצגים בו מאמרים ומסמכים על המצודה.


קברות צדיקים-סיור איכות ובעל תכנים רוחניים רבים.

* רבי יהודה הנשיא
*חבקוק הנביא
*ר' יוסי בן חלפתא
*ר' חנניה בן עקשיה
*ר' חנינא בן דוסא בעראבה.
*ר' שמעון בר יוחאי ובנו אלעזר
*'ר' טרפון בקדיתא
*עמוקה-ר' יונתן בן עוזיאל
*צפת-
האר"י הקדוש
רבי חיים ויטאל
ר' יוסף קארו
ר' משה קורדוברו
ר' יהודה בר אלעאי


תגובה
שם:
טקסט:
02/07/2011 | סיורים טיולים וימי גיבוש ביפו {מדריך טיולים ביפו העתיקה}
טיולים סיורים וימי כייף ביפו היפה.. * לכל קבוצה ,אתאים מסלול מקסים וייחודי לה,ביפו העתיקה,או עג'מי המקסימה,נווה צדק,המושבה האמריקאית{כל סיור הכתוב פה 2-3 בהתאם לזמן הקבוצה וניתן כמובן לשלב...} נמל יפו על שלל סיפוריו והפיקנטריות... "תולדות הציונות ויפו העתיקה" בעקבות העליה הראשונה והשניה... מנהיגים וציונים המתארים יפו של לפני יותר ממאה שנים. האכסניות בהן לנו,,, הסימטאות בהם חלפו... גוטמן,לוי שקולניק,ד"ר הלל יפה,בן צבי,אולגה חנקין ויהושע,משפחת פיינברג,דיזנגוף,עקיבא אריה וייס,ד"ר ארתור רופיןועוד
14/01/2011 | סיור טעימות בלווינסקי/"עושים שוק בלוינסקי"
"עושים שוק בלוינסקי" ההתחלה בסיור באחוזת בית ונווה צדק{יחד שעתיים לפחות} סיום בטעימות בלווינסקי.{סה"כ 3-4 שעות} ניתן לסייר בשכונת פלורנטין ולסיים בשוק לווינסקי{3 שעות}
02/09/2010 | סיור טעימות קולינרי והיסטורי במחנה יהודה ירושלים
סיור טעימות קולינרי והיסטורי בשוק "מחנה יהודה",הלוואה וחיסכון או בית יעקב. אפי נחמיאס 0522686908 סיור איכותי שוק במחנה יהודה המשלב את חמשת החושים הסברים אודות השוק הרוכלים וכו,התפתחות השוק,ההיסטוריה המקומית ועוד. אפי מדריך הסיור טיול 0522686908
27/06/2008 | מסלולים סיורים והדרכות בירושלים{מדריך טיולים בירושלים}
כובעים רבים לה, לירושלים: עיר של אבן ובליבה חומה, זירת דמים מסוכסכת, אבן שואבת לנביאים ולמשוגעים אפוקליפטיים, הבירה המדינית של ישראל, ביתה-מבצרה של ביתר ירושלים, מוקד קנאות דתי, קריית מרפא משיבת נפש, ואפשר היה לסיים את רשימת התארים בתחתית העמוד הזה. כובע אחד, זה של ירושלים הרכה, האוהבת, הרומנטית - ארוג סיפורי אהבה המסתתרים במבנים שונים בעיר. מסלולים וסיורים מודרכים בירושלים-אפי נחמיאס 0522686908 מדריך טיולים בירושלים וסיורי טעימות קולינריים היסטוריים..


מבזקים
מסלולים סיורים והדרכות בירושלים{מדריך טיולים בירושלים}
אפי נחמיאס שיווק תיירותי ופירסום
בעקבות לוחמים-מורשת קרב חטיבת גבעתי ב 48
סיור טעימות קולינרי והיסטורי במחנה יהודה ירושלים
סיורים וטיולים בזכרון יעקב/מדריך טיולים בזכרון יעקב
בית הבד החדש של משפחת ג'השאן בכלנית
סיורים איכותיים וקולינריים לקהל הרחב/אפי נחמיאס
תיירות נכנסת-מסעדות לתיירים{incoming tourism}
תודות והמלצות בתיירות-לקוחות אפי נחמיאס
ברקפסט-קפה מסעדה חלבית כשרה בצומת שורש.
מסעדת "לימה" - רסטו בר,זכרון יעקב.
סיור בתל אביב בעקבות-אריק איינשטיין.
"מקסימו"-אירועים וארוחות כשרות לקבוצות ביוקנעם.
מסעדת פאשה ירושלים/כשרה תורכית איכותית
קדמא גליל במושב רגבה{ליד נהריה}
מסעדת "אלטוס" בקצרין,רמת הגולן-מהדרין.
"ממבו" -מסעדת שף חלבית כשרה וקונדיטוריה ביוקנעם.
מסעדת "גושן" ,בשרית כשרה,בנחלת בנימין תל אביב.
חוות בראשית ליד תל ערד-קוסמטיקה ובריאות...


15/03/2014
חוות בראשית ליד תל ערד,בדרך לים המלח/איל Click
27/02/2014
מסעדת ורד הצלע-גריל בשרי איכותי לקבוצות. Click
26/02/2014
האני מאמין של גשן, הוא אוכל פשוט אך מענג Click
12/02/2014
קונדיטוריה מטבח חלבי "ממבו" שביקנעם, היא Click
28/01/2014
מסעדה כשרה למהדרין,בשרים על האש...מרכזי Click
14/01/2014
מרכז שמן הזית בגליל המערבי...מוזיאון ארכ Click
14/01/2014
"מקסימו"- המקום לאירוח קבוצות בצפון הקרו Click
02/12/2013
תל אביב של אריק....סיור זה לקבוצות ,ולפי Click
02/10/2013
מסעדה כשרה לקבוצות,מגוון תפריטים,כשרה עם Click
11/08/2013
מסעדה גרוזינית אמיתית/ירושלמית אתנית בסי Click
27/02/2013
חדר האוכל נסגררררררררר התקשרו לחלופה אח Click
26/01/2013
אוטובוסים מפוארים ונהגים הכי הכי איכותיי Click
19/12/2012
יום כיף לקבוצות בבית פליאה יהדות בוכ Click
30/11/2012
במקום שבו השמיים נפגשים עם ההרים, במקום Click
22/11/2012
השוק שתחילתו צלבני,ממלוכי תורכי ובעיקר.. Click
22/11/2012
ברוכים הבאים למסעדת שייטל – ממלכת הבשרים Click
28/09/2012
נתניה-עיר ההדרים הירוקה,עיר ימים כחלחלה, Click
25/05/2012
סיורים וטיולים בכל רחבי הארץ. לאפי נחמי Click
25/05/2012
סיורים ירושלמיים- סיורים בירושלים..קולי Click
19/05/2012
תצפית מכאוכב אל היג'א על הכרמל והגליל הת Click
17/05/2012
סיורים בעיר דוד,בעקבות מצודת דוד וארמונו Click
17/05/2012
סיורים בכפרים הדרוזים עוספייה ודליאת אל Click
12/05/2012
העמק הפורה ובו רשמים היסטוריים מרגשים,הת Click
12/05/2012
תל יזרעאל המקראי וסיפוריו הרבים,תצפיות ו Click
12/05/2012
סיורי טבע ונחלים... מורשת קרב בעמק הבכא Click
12/05/2012
האיזור השפל,לא גבוה אך לא נמוך,בין הנגב Click
01/05/2012
מדגניה לכנרת,מאלומות לפוריה,מטבריה למגדל Click
21/04/2012
בעקבות לוחמים...ערב הקמת המדינה,סיורי לו Click
18/04/2012
מבשרי הציונות שלפני מבשרי היהדות הקלסיים Click
12/04/2012
ממערת רשב"י ובנו אלעזר,בין החרובים העתיק Click
10/04/2012
עכו ממעל ומתחת לאדמה...מסע בנתיב הזמן של Click
05/04/2012
חדרה הירוקה,ובצבעים שונים ויחודיים לה,בח Click
05/04/2012
שתי ערים-אוצרות שלא מומשו דיים בתחום התי Click
05/04/2012
בתחנה בבאר שבע עמד קטר...בימים אלו משחזר Click
04/04/2012
24 שנות הדרכה של כל סוגי הקבוצות. 11 שנ Click
01/04/2012
פעילות ומחירים לתיירות נכנסת בלבד!!! קבו Click
31/03/2012
אגודת "נחלת בנימין" נוסדה ע"י שלמה לוויצ Click
17/03/2012
טיול בשדרות רוטשילד טומן בחובו גם נוסטלג Click
17/03/2012
יום בכפר סבא: אומרים שהיה כאן שמח... בן Click
17/03/2012
אירוח ביתי בעג'מי-יפו משפחת חיפאווי ( Click
17/03/2012
לא רק איקאה...נתניה זכתה לאחרונה כ "עיר Click
28/01/2012
סיורים וטיולים ביפו העתיקה,דגש על סיפורי Click
02/01/2012
סיורי איכות ופיקנטריה/סיפורי נשים/רכילוי Click
14/10/2011
אפי נחמיאס מתמחה בסיורי עומק בשרון,בהיבט Click
14/10/2011
שף תמי נחמיאס מצורן... 20 שנות ניסיון ב Click
07/10/2011
סיורים בירושלים עם אפי נחמיאס...05226869 Click
05/10/2011
ימי כייף לקבוצות ביפו סיורים ביפו בשילו Click
28/09/2011
מדריך טיולים ביפו+{סיורי טעימות בלווינסק Click
01/09/2011
חוג מטיילים איכותי לאנשים שרוצים קצת מעב Click
27/08/2011
בין מזרח למערב,שכונות חדשות לצד ותיקות.. Click
27/08/2011
לאחר שיפוץ שימור ושחזור חלקי של המושבה ה Click
08/08/2011
ירושלים מכל העולמות... ובר מצווה-אירוע Click
09/07/2011
טיול ברצף השכונות הקטנטנות היא חוויה ירו Click
09/07/2011
בעקבות "רופאים ואדריכלים ראשונים",ברחוב Click
09/07/2011
מעורב ירושלמי של אנשים ודמויות מרתקות,מא Click
02/07/2011
סיור ביפו העתיקה-עם אפי נחמיאס 052268690 Click
02/07/2011
בין כנסיות מנזרים וחאנים. ליד הנמל...בס Click
02/07/2011
סיור בפלורנטין המתעצבת כל יום מחדש ומשנה Click
02/07/2011
טיולים סיורים וימי כייף ביפו היפה.. * ל Click
30/06/2011
משכונת עוני ליוקרה...בתי הדר וארמונות... Click
26/03/2011
בעקבות אישים דמויות ומבנים במושבה הגרמני Click
13/03/2011
רמלה היא לא רק חול...מוסלמים נוצרים ויהו Click
10/03/2011
זוגות/משפחות וכל הרוצה להנות מסיור קולינ Click
22/01/2011
צפת עיר המיסטיקה והאמנות,וראש פינה ממושב Click
21/01/2011
מיקס פלאפל סוזאן-מפעל בוטיק מסורתי ראשון Click
19/01/2011
בית בד אמיתי וייחודי סיור במרכז המבקרים Click
17/01/2011
סיור רומנטי בין בתי הדר וארמונות,בסימטאו Click
14/01/2011
סיור מקסים בדרך היין במושבה זכרון יעקב,א Click
14/01/2011
"עושים שוק בלוינסקי" ההתחלה בסיור באחוז Click
02/09/2010
סיור טעימות קולינרי והיסטורי בשוק "מחנה Click
31/08/2010
סיורי וטיולי איכות בכל רחבי הארץ,להלן מד Click
08/06/2010
קידום אתרי תיירות ושיווקם בעולם התיירות/ Click
11/12/2009
סיור עומק בנבכי השכונה המוסלמית נוצרית י Click
17/10/2009
יפו ,יפה תמיד בליל או ביום,מחוץ או בפנים Click
03/10/2009
סיור לא שיגרתי ואיכותי למטיילים שרוצים ל Click
18/09/2009
מסעדת לגונה בטבריה,במדרחוב רחוב הבנים,בא Click
05/09/2009
העלייה הראשונה ("עליית האיכרים") הוא כינ Click
25/06/2009
קייטרינג בוטיק {תמרין} הינו קייטרינג משפ Click
30/05/2009
ארוחות בוקר באיכות גבוהה טרייות ותודעת ש Click
08/05/2009
מסלולי איכות להתענג,בשפה רהוטה ומתובלת,נ Click
19/04/2009
קייטרינג תמרין הינו קייטרינג בוטיק המבצע Click
14/04/2009
סיור איכות חוויתי למביני ענין ב ראש פינה Click
12/04/2009
סיור איכות בצפת המשלב מיסטיקה ואמנות יהו Click
02/01/2009
שיווק ויח"צ בתיירות' לקבוצות. Click
05/12/2008
משרדו של אפי נחמיאס,מתמחה בשיווק פירסום Click
18/07/2008
אפי נחמיאס –בוגר לימודי ארץ ישראל,מחלקת Click
18/07/2008
מרחובות למזכרת בתיה,,,,,,,,,,,,,,, מס Click
18/07/2008
גנים ובורגנים - סיור לשכונות רחביה וטלבי Click
09/07/2008
שיווק מחודש של ורד הצלע בקיבוץ גלויות לק Click
30/06/2008
טיולים וסיורי איכות ביפו- סיפורים ופיקנ Click
27/06/2008
כובעים רבים לה, לירושלים: עיר של אבן ובל Click
22/06/2008
מסעדת הבית של בית העמק. " אוכל ביתי משוב Click
21/06/2008
אפי נחמיאס תיירות לקבוצות- efi_tours@be Click
21/06/2008
ארוחות בוקר חלביות החל מ 40 משתתפים אר Click
צור קשר | webds portal systems